İngiliz Çalışma Tarzı

Yoldan geçen birine İngiltere’yi sorduğunuzda alacağınız ilk cevaplar nelerdir? Büyük ihtimalle soğuk, yağmurlu, karanlık ve 5 çayı kelimeleri ile İngiltere’yi tanımlayacaklardır. İngiltere’nin en önemli özelliklerinden biri beş çayına verdikleri önemdir. Bu eylem ülkede adeta bir ritüel gibidir. Ve bu ritüel, ofis yaşantısında da devam etmektedir. Bir ofis rutini olarak tüm çalışanlar saat dört buçuk gibi toplanarak çaylarını içerler.

Ayrıca İngiltere’de iş arkadaşlarınızla konuşma başlatmak istiyorsanız beş çayı önemli bir konu olabilir. Hava ve yemekler de diğer önemli konular arasındadır. Bu şekilde ofis içerisinde bir etkileşim yakalayabilirsiniz. İngiltere, disiplinli bir çalışma ortamının olduğu bir ülkedir. Akdeniz çalışma şeklinde tamamen farklı bir yapıya sahiptir.

İngiltere’deki ofislerde insanlar çalışma saatleri boyunca sadece iş yaparlar. İnsanlarla sosyalleşmek veya konuşmak oldukça nadir durumlar arasındadır. Sadece gerçekten ihtiyaçları olduğunda ya da üstlerine bir konu hakkında danışmak istediklerinde etkileşime geçerler. Bu nedenle İngiltere’deki ofisler oldukça sessizdir. Konsantrasyon ve verimlilik açısından bu sessiz ofisler oldukça yararlı olabilir. Fakat Türkiye’den İngiltere’ye çalışmak için giden biri için bu durum oldukça zorlayıcı olabilir. Türkiye’de çalışanlar arasındaki etkileşim oldukça fazladır. Çalışanlar çalışma süresi boyunca birbirleriyle diyalog kurarlar. Bu işlerin daha yavaş olmasına neden olsa da çalışanların bağ kurması için oldukça yararlıdır. Türkiye’de İngiltere’ye çalışmak için gidenler ofislerin bu yönüne uyum sağlamakta zorlanabilir.

İngiltere’deki ofislerle ilgili diğer bir konuda çalışanların hitap şekillerdir. Şöyle bir durum düşünelim. İngiltere’de bir ofistesiniz. Çalışma arkadaşlarınızdan biri size bir iş verdi. Siz ne zaman teslim etmeniz gerektiğini sordunuz. İngiliz çalışma arkadaşınız da müsait olduğun bir ara yapabilirsin diye cevap verdi. Aslında burada o işin hemen yapılmasını istemektedir. Fakat baskıcı konuşma yerine bu şekilde bir cevabı kullanmıştır. İngiltere’de bir çalışan size bir şey söylüyorsa, her zaman aslında söylemek istediği farklıdır. Ofislerdeki bu diyaloglara çalışanlar uyum sağladığı için bu kavramlar ofis dilinde yerleşmiştir.

İngiltere’deki ofislerin en olumlu özelliği çalışma hayatı ve özel hayatın keskin çizgilerle ayrılmasıdır. İngiltere’de ofiste işiniz bittiğinde işiniz gerçek anlamda bitmiş demektir. Eve iş götürmek veya hafta sonu aranarak iş yapılmasını istemek İngiltere’de olmayan davranışlardır. Bu nedenle İngiliz çalışanlar ofisten çıktıkları andan itibaren sadece özel hayatlarına vakit ayırabilirler.


Kaynak: Pexels, BBC