Etkili İşveren Markası Yaratmanın Beş Yolu

İşveren markası yaratmak teknolojinin ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. İşe yeni alacağınız kişiler, görüşemeye gelmeden önce detaylı araştırma yaparak kendilerini hazırlamaktadırlar. Bu nedenle işveren markası, kendinizi ve şirketinizi doğru bir şekilde yansıtmak adına oldukça etkili bir silah olarak kullanılabilir. Etkili ve doğru şekilde hazırlanan markalar, çalışanların şirketin bir parçası olma isteğini önemli ölçüde arttırmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi

İşveren markasının en önemli parçası sosyal medyadır. Günümüzde neredeyse çalışanların ve adayların tamamı sosyal medya kullanmaktadır. Görüşmeye gelmeden önce de bu sosyal medya kanalları detaylı bir şekilde incelemektedir. Kendinizi sosyal ortamlarda doğru olarak konumlandırmak, işveren olarak güçlü bir konum elde etmenizi destekleyecektir.

Adayların Deneyimlerine ve Özelliklerine Odaklanın

Adaylarla görüşme yaparken onlara nasıl yaklaştığınız oldukça önemlidir. Çünkü adaylar görüşmeden çıktıktan sonra sizin yansıttığınız imajı farklı ortamlarda diğer adaylarla paylaşma olasılığına sahiptir. Güçlü bir işveren markası için çalışanları doğru bir şekilde değerlendirmek önemlidir. Adayların başarılarını ve deneyimlerini vurgulamak, işveren olarak sizin kişiliğiniz hakkında önemli ipuçları sağlayacaktır.

İşe Almayacağınız Adayları Bilgilendirin

İşe alma süreçlerinde bir pozisyon için yüzlerce başvuru gelmektedir. Reddettiğiniz adaylara toplu da olsa bir e-posta göndermek, işveren olarak markanızın güçlenmesini sağlayacaktır. Hiçbir geri dönüş almayan adaylar genellikle işverenleri ukala veya kendini beğenmiş olarak görmektedir. Bu da hem şirketin hem de sizin marka kimliğiniz için oldukça zararlı olmaktadır.

Öneri Programları Geliştirin

Öneri programları doğru kişilerin doğru pozisyonlar için işe alınmasında oldukça fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen bu programlar, işveren olarak sizin imajınızı da güçlendirici etkilere sahiptir. Öneri programları sayesinde çalışanlar da sizin ve şirketinizin imajı için çalışacaklardır.

Sosyal Sorumluluk Yönünüzü Geliştirin

Yeni kuşağın dikkat ettiği özelliklerden biri de şirketin sosyal sorumluluk projelerinde yer alma düzeyidir. Şirketinizin ve işveren olarak sizin marka imajınızı desteklemek için sosyal sorumluluk projelerine katılım oldukça önemlidir. Şirket içerisinde çalışanların da sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol oynaması, marka itibarınız geliştirmek adına oldukça faydalı olacaktır.

Görsel Kaynak: Pexels